Reklamy w naszym serwisie nie są takie złe!
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.
Prosimy, nie zmuszamy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie!
v.1.0.3.1

Dlaczego śpimy ? 

Czym jest sen ?
Sen jest to wprowadzanie naszego organizmu w stan zniesienia świadomości i bezruchu. Jest to stan czynnościowy naszego układu nerwowego cyklicznie pojawiającego się w rytmie dobowym.

Jakie jest zapotrzebowanie snu dla człowieka ?
Jest to zależne od naszego wieku oraz tego, co robimy w ciągu dnia. Przykładowo noworodek śpi od 14 do 17 godzin dziennie i jest to sen podzielony na kilka części, osoba powyżej 65 lat ma 7-8 godzinnego zapotrzebowania sennego w ciągu doby. Osoby w wieku od 18 lat do 65 lat powinny spać od 7 do 9 godzin dziennie. Zapotrzebowanie senne jest też zależne, czy cały dzień nie wykonywaliśmy męczących czynności czy też takie czynności miały miejsce.

Jakie są skutki bezsenności ?
Sen jest niezbędny do funkcjonowania codziennego każdego człowieka, gdy nie będziemy spali, to obniża nam to sprawność psychofizyczną. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych zaburzeń takich jak zaburzenia nastroju utrudnione skupienie uwagi, spowolnienie reakcji, spadek motywacji, przecenianie swoich umiejętności i podwyższoną skłonność do podejmowania ryzyka, spadek zdolności twórczego myślenia i umiejętności podejmowania złożonych decyzji, Długotrwała (ok. tygodnia) deprywacja snu lub zaburzenia fazy REM mogą prowadzić do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji oraz stanów paranoidalnych. Zaburzenia fazy REM występują także przy alkoholizmie. Upośledzenie aktywności układu immunologicznego – zaburzenia w liczbie białych krwinek, upośledzenie aktywności limfocytów.

Czym jest sen? (Fizjologiczne znaczenie)
Ewolucyjna rola snu w fizjologii nie jest dokładnie znana, jednakże ze względu na powszechność zjawiska przypuszcza się, że ma fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego. Istnieje dodatnia korelacja pomiędzy rozwojem układu nerwowego a występowaniem snu. Hipotezy wyjaśniające sen obejmują: oszczędność energii (spadek temperatury) gospodarkę hormonami konsolidację pamięci stymulacje neuronów, które nie były aktywne podczas czuwania (nieużywane połączenia synaptyczne mogą zanikać) zaniknięcie aktywności neuronów w rejonie miejsca sinawego (aby zapobiec zmianie wrażliwości – ciągle stymulowany neuron podwyższy swój próg pobudliwości)
MyItWorld - Społeczność
0
Jeżeli artykuł Ci się spodobał, polub nas na Facebook'u!
Komentarze : 0
Dzubu
1

Najnowsze od Dzubu