Zasadnicze przyczyny wzrostu cen paliw : Po pierwsze, drożeje ropa na światowych rynkach – jej cena zbliża się do 80 dolarów za baryłkę. To jednak nie tłumaczy do końca galopady cen paliw w Polsce – przypomnijmy, że w 2011 roku cena baryłki ropy wynosiła nawet 111 dolarów.
Od czego zależą ceny paliw?
Zasadniczo opłata przy dystrybutorze zależy od podstawowych czynników. Pierwszym – i w Polsce najważniejszym – są podatki. Zarówno w przypadku benzyny Pb95 jakże i oleju napędowego aparat skarbowy zabiera dla siebie mniej więcej połowę ceny detalicznej. W cenie paliw wliczona jest nader wysoka akcyza (ok. 1,51 zł/l w przypadku benzyny i 1,15 zł/l w ON), opłata paliwowa, opłata emisyjna oraz oczywiście 23-procentowy („tymczasowo” zwiększony) VAT.
Na półmetku lutego za litr benzyny Pb95 płaciliśmy średnio 4,76 zł – wynika z danych BM Reflex.
Olej napędowy kosztował średnio 4,74 zł/l, czyli o 5 gr/l więcej niż tydzień wcześniej. W przypadku tego paliwa mówimy o wzroście średniej ceny detalicznej o 44 gr/l w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni. Aż o 6 gr/l podniosła się średnia zapłata gazu, osiągając poziom 2,33 zł/l. Również jak w przypadku benzyny, ON i LPG są obecnie najdroższe ceny od 11 miesięcy. Pamiętajmy, że mówimy tu o cenach uśrednionych dla całego kraju.