Reklamy w naszym serwisie nie są takie złe!
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.
Prosimy, nie zmuszamy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie!
v.1.0.3.1

Kaucje za butelki szklane i plastikowe w 2022 r. Oto plany rządu

Już niedługo może czekać nas prawdziwa rewolucja, jeżeli chodzi o recykling plastikowych opakowań.




Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało do konsultacji projekt ustawy, zakładający budowę systemów kaucyjnych dla butelek plastikowych do 3 l i szklanych do 1,5 l. Mają je tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający produkty w butelkach na rynek. Również oni mają ustalić wysokość kaucji. W przepisach będzie też zapisane, że każdy sklep o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych będzie zobowiązany do odbierania takich plastikowych opakowań. Ma to sprawić, że system będzie powszechnie dostępny i jednolity w całym kraju.


Ogólnopolski system kaucyjny

Wiceszef resortu klimatu i środowiska na wtorkowej konferencji prasowej mówił, jak zgodnie z założeniami ma wyglądać system kaucyjny w Polsce. Podkreślił, że ma on obowiązywać na terenie całego kraju. Kaucja będzie zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu.


Kiedy kaucja na butelki?

System kaucyjny w Polsce może wystartować dopiero w 2024 roku. Same przepisy mogą wejść w życie w przyszłym roku, jednak przedsiębiorcy potrzebują czasu na utworzenie systemu - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Gdzie będzie  można oddawać butelki?

Butelki można oddać w miejscu zakupu, ale zdarza się, że sklep wymaga okazania paragonu. Często przyjmuje się je nie przy kasie, a w punkcie obsługi klienta (szczególnie w sieciach marketów).


Ile wyniesie kaucja za puszkę i plastikową butelkę?

"Minimum to 50 groszy"  

REDUKUJEMY ILOŚĆ ODPADÓW, OSZCZĘDZAMY ŚRODOWISKO I PORTFELE: Kiedy oddajesz butelki, zyskuje nie tylko Twój portfel, ale także środowisko. Bo proces obiegu opakowań zwrotnych ogranicza ilość odpadów trafiających na wysypiska, a także wpływa na zmniejszenie produkcji opakowań szklanych, co przyczynia sie do redukcji emisji CO2.




Jeżeli artykuł Ci się spodobał, polub nas na Facebook'u!
Komentarze : 0
Natalka
1

Najnowsze od Natalka