Reklamy w naszym serwisie nie są takie złe!
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.
Prosimy, nie zmuszamy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie!
v.1.0.3.1

Ciekawostki na temat królików, o których mogłeś nie wiedzieć...


KRÓLIKI to kilka gatunków zajęczaków należących do licznej rodziny zającowatych. Niemal na całym starym kontynencie dziko żyje królik europejski. Występuje także w północno-zachodniej Afryce, Australii oraz Nowej Zelandii. Poza formą żyjącą dziko istnieją dwie grupy ras udomowionego królika europejskiego. Pierwszą jest królik hodowlany, rozmnażany dla mięsa, skór i wełny. Do drugiej grupy należy królik miniaturka traktowany jak zwierze domowe tak jak pies czy kot.


1. Króliki są zawsze głodne!

Króliki to zwierzęta, które ciągle mielą, także nieważne ile im damy to one mogą wszystko zjeść, więc jeśli masz typowego głodomora musisz uważać, aby nie zrobił się zbyt puszysty. Pamiętaj, jednak gdy królik cały dzień nie chce jeść to znak, że coś jest nie tak! Te zwierzątka ciągle coś gryzą, mielą i przeżuwają. Nagły brak apetytu może oznaczać chorobę.

2. Nadmiar ciepła oddają przez uszy!

Królicze uszy nie zostały stworzone tylko po to, aby dodawały uroku zajęczakom. Za pomocą narządu słuchu oddają nadmiar ciepła. Uszy królika są dobrze ukrwione i słabo owłosione, ułatwia to regulowanie za ich pomocą temperatury całego ciała. Gdy futrzakowi jest zbyt ciepło, naczynia krwionośne w uszach rozszerzają się, zwiększając przepływ krwi. Z kolei, gdy robi się chłodniej, ulegają szybkiemu zwężeniu.

3. Króliki jedzą swoje bobki!

Wiedzieliście, że króliczki jedzą własne bobki? Takie bobki nazywają się ceko. Są przez królika zjadane w ciągu nocy, co pozwala mu na zachowanie ruchu w układzie pokarmowym. Jeśli królik nie zjada ich to znaczy, że jest coś nie tak i należy się przyjrzeć diecie królika.


4. Co jedzą króliki?

* Siano jest podstawą króliczej diety (cała dieta powinna składać się z niego w 80%), królik powinien mieć do niego nieograniczony dostęp,
*Woda,
*Zioła, zielenina, gałązki,
*Owoce,
*Dodatki do diety.

5. Pielęgnacja:

Króliki domowe okazują się wdzięcznymi pupilami i chętnie poddają się codziennej pielęgnacji. Rasy długowłose (np. królik angora) wymagają regularnego czesania futerka. Warto powoli przyzwyczajać je do szczotki, a w późniejszym etapie do czesania. Dzięki odpowiedniemu oswojeniu, zwierzę nie będzie uciekać podczas pielęgnacji. Zdjęcia długowłosych króliczków domowych często prezentują mini pupile o imponującym, bardzo czystym futerku. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie są to zwierzęta, które moglibyśmy kąpać. Króliki domowe same dbają o czystość swojego futra, możemy im w tym pomóc poprzez regularną wymianę ściółki.


6. Ile żyje królik miniaturka?

To często zależy od właściciela To, ile żyje królik miniaturka, zależy od wielu czynników. Są to zarówno czynniki zewnętrzne, czyli te, o które możesz sam zadbać, jak i czynniki wewnętrzne, czyli choroby genetyczne lub wrodzona odporność. Z reguły króliki miniaturki żyją od 7 do 10 lat, jednak ta dolna granica wieku jest częściej spotykana od górnej.


7.   5 ciekawostek o królikach, o których mogłeś nie mieć pojęcia:
*Króliki rzadko jedzą marchewkę,
*Króliki dbają o higienę w sposób podobny do kotów,
*Pole widzenia królików obejmuje prawie 360 stopni,
*Króliki potrafią skakać na odległość 3 metrów,
*Zęby królików rosną przez całe ich życie.

MyItWorld - Społeczność
0
Jeżeli artykuł Ci się spodobał, polub nas na Facebook'u!
Komentarze : 0
Natalka
1

Najnowsze od Natalka