ALPAKI
Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i pochodzą z Ameryki Południowej. Hodowane są głównie ze względu na swoje luksusowe runo – o wiele cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku niż owcze. Fascynują swoim uroczym wyglądem, inteligencją oraz spokojnym usposobieniem, co zdecydowało o ich sprowadzeniu do Europy.
Odżywianie:
Prawidłowa dieta, powinniśmy uwzględnić następujące elementy:
*dobrej jakości siano z zawartością protein specjalny pokarm dla alpak pastwisko wolne od trujących chwastów,
*dostęp do wody bez ograniczenia odpowiednia dawka minerałów i suplementów odżywianie w zależności od tego, czy samica jest/nie jest w ciąży, w czasie laktacji, czy to jest małe (cria), czy też samiec,
*leki przeciw pasożytom,
*min. 2 razy w roku – witaminy co drugi miesiąc.
Wełna alpacza- właściwości Alpaki hoduje się przede wszystkim z uwagi na ich wełnę, która wykorzystywana jest do produkcji dzianiny i tkaniny. To jedwabiste włókno naturalne, które jest cieplutkie i bardzo delikatne, w porównaniu do wełny owczej. Włókno alpak nie zawiera w swoim składzie lanoliny, a więc tzw. wosku, który wydzielany jest przez gruczoły łojowe z wełny zwierząt. Proces wytwarzania włókna alpak jest zbliżony do procesu wytwarzania owczej wełny. Wełna alpaki ma cenne właściwości. Przede wszystkim jest: ekologiczna (wszelkie produkty z tej wełny zazwyczaj poddawane są obróbce w naturalnych środkach czyszczących), wytrzymała i mocna (włókno alpaki odporne jest na rozciąganie i rwanie), hipoalergiczna (nie zawiera lanoliny, nie rozwijają się w niej roztocza i nie uczula), termoregulacyjna (stwarza dobre warunki do snu i odpoczynku), higieniczna (nie gromadzi kurzu i nie pochłania brzydkich zapachów z otoczenia), lekka i delikatna (włókno wełny alpaki jest 2 razy cieńsze od owczego).
Czym się różni lama od alpaki?
Choć na pierwszy rzut oka zwierzęta te wydają się bardzo podobne, istnieje wiele cech, które pozwalają odróżnić alpakę od lamy. Pierwszą i oczywistą jest wygląd – lama ma długie uszy i podłużny pysk. Z kolei narząd słuchu u alpaki jest krótki i przypomina nieco ten występujący u owcy, podobnie jak zaokrąglony pyszczek. Lama jest wyższa od swojej spokrewnionej kuzynki, osiąga około 1,5 metra wysokości, wyróżnia się smukłą sylwetką i cięższą wagą. Wełna alpaki jest jednowarstwowa i bardziej miękka od runa lamy, która posiada dwie warstwy owłosienia.
Alpakoterapia to terapia z udziałem alpak Terapia z alpakami to nowa dziedzina zooterapii, polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką. W tej relacji alpaka stanowi motywator do podjęcia działania, co pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. Kontakt z nimi w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Ze względu na to, iż dziecko sprawuje opiekę nad alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności nad drugą istotą. Pod tym względem pełni funkcję wychowawczą, a także resocjalizacyjną.
DonPlay
2021-08-04 21:01:01
Świetny artykuł i świetne zdjęcia!
OdpowiedzNatalka
2021-08-04 21:18:49
Dzięki Don! :D