Reklamy w naszym serwisie nie są takie złe!
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.
Prosimy, nie zmuszamy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie!
v.1.0.3.1

Co powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Historia soczewek na przestrzeni lat

Soczewki powstały w 1508 roku,  tematem zainteresował się Leonardo da Vinci. Największy uczony XVI, rozpoczął rozważania na temat korekcji wzroku i stworzył projekt soczewki, która jako pierwsza miała bezpośrednio dotykać rogówki.

Soczewki kontaktowe są przeznaczone dla osób z różną wadą wzroku. Ze względu na jej rodzaj możemy wyróżnić soczewki:

Sferyczne – dla osób krótko- lub dalekowzrocznych
Toryczne – sięgniesz po nie, jeśli masz astygmatyzm,
Multifokalne – zastosują je ludzie z presbiopią, czyli starczowzrocznością (występuje u osób w wieku powyżej 40. roku życia).



Soczewki hydrożelowe – te znowu możemy podzielić na nisko nawilżone i wysoko nawilżone.
Soczewki silikonowo- hydrożelowe– nowoczesne i znacznie częściej wybierane przez użytkowników, przepuszczają znacznie więcej tlenu do oka.
Jednodniowe soczewki – idealny wybór dla osób uprawiających sport i lubiących aktywny tryb życia. Są wygodne, bo nie wymagają pielęgnacji, po użyciu zwyczajnie je wyrzucasz.
Dwutygodniowe soczewki– ich stosowanie jest niewygodne ze względu na to, że trzeba je odpowiednio pielęgnować i przechowywać. Powinny być zdejmowane na noc, choć można kupić model night&day.
Miesięczne – j.w. Kwartalne i roczne 


Jeśli musisz często korzystać z komputera, to pamiętaj:
1) od czasu do czasu pozwól oczom odpocząć i skieruj wzrok w inną stronę. Co 2 godziny zrób sobie 10-15 min. przerwę;

2) upewnij się, że monitor jest prawidłowo zainstalowany. W przypadku słabego kontrastu upewnij się, czy przyczyną nie jest zużycie fosforu. Nigdy nie ustawiaj jasności monitora na zbyt dużą;

3) użytkownicy pracujący w zaawansowanych układach graficznych powinni być wyposażeni w większe monitory (przynajmniej 17″) bez osłon;

4) upewnij się, że monitor ustawiony jest pod odpowiednim kątem (15-20 stopni poniżej oczu użytkownika, co zapewni naturalną pozycję głowy i szyi) i że siedzisz w odległości przynajmniej 60-80 cm od monitora (za zasadę przyjmuje się odległość ramienia). W przypadku dalekowidzów należy zastosować odpowiednie dla nich rozwiązania;

5) upewnij się, że w monitorze nie odbija się światło, aby to sprawdzić, należy umieścić przed monitorem lustro; technika ta pozwala na wykrycie niezauważonych do tej pory zakłócę, korzystne może okazać się też stosowanie okularów z antyrefleksem.



Materiały używane do produkcji soczewek
Szklana soczewka Mullera była na przestrzeni lat zastępowana różnorodnymi materiałami. Pojawił się m.in. pleksiglas czy hydrożel. Obecnie producenci najczęściej używają mieszanki silikonu z hydrożelem. Dzięki takiemu połączeniu nowoczesne soczewki gwarantują miękkość, duże nawilżenie, a także wysoki poziom tlenoprzepuszczalność i filtry UV.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PODCZAS NOSZENIA SOCZEWEK:

UŻYWANIE SOCZEWEK NA BASENIE,
BRANIE PRYSZNICA W SOCZEWKACH,
ZMYWANIE MAKIJAŻU PRZED ŚCIĄGNIĘCIEM SOCZEWEK,
NAKŁADANIE MAKIJAŻU PRZED ZAŁOŻENIEM SOCZEWEK,
NIEODPOWIEDNI DOBÓR SOCZEWEK,
BRAK ODPOWIEDNIEJ PIELĘGNACJI SOCZEWEK,
UŻYWANIE SOCZEWEK DŁUŻEJ, NIŻ SIĘ POWINNO,
NIEMYCIE RĄK PRZED ZAKŁADANIEM SOCZEWEK.

Jeżeli artykuł Ci się spodobał, polub nas na Facebook'u!
Komentarze : 0
Natalka
1

Najnowsze od Natalka