Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana jako Trzech Króli (6 stycznia), to chrześcijańskie święto obchodzone już od III wieku pod nazwą Epifanii. Tego dnia tradycyjnie okadzamy nasze mieszkania i oznaczamy drzwi na znak przyjęcia Chrystusa do naszego domu.
Każdego roku wraz z wizytą duszpasterską zwaną kolędą i po nadejściu nowego roku na drzwiach polskich domów zamieszkiwanych przez aktywnych członków Kościoła rzymskokatolickiego pojawiają się charakterystyczne kredowe napisy o treści K+M+B wraz z datą.
C†M†B (K†M†B, G†M†B) – symbol wypisywany z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, popularnie zwanego Trzech Króli, który pojawia się na drzwiach mieszkań. Oznacza błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem. Poprawna wersja zapisu to C+M+B, co oznacza "Christus Mansionem Benedicat" ("Chryste błogosław temu domowi").
Skąd zatem popularność literki K?
Już w średniowieczu ludzie zaczęli łacińskie C zastępować polskim K.
Akronim ten ma różne interpretacje:
*„Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.
*Nawiązanie do wesela w Kanie Galilejskiej.
*„Chrystus dobroczyńcą wielu”.
*Imiona trzech mędrców: Kacper oraz Melchior i Baltazar.
Wizyta duszpasterska:
w Polsce zwaną kolędą popularne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej w domach parafian. Wizyta duszpasterska jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu Kościołach chrześcijańskich. W Kościele katolickim wizyta taka określona jest prawem kanonicznym.
Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok.